נגישות

מהי בדיקת שמיעה ואיך מפענחים את תוצאותיה

חזור

בדיקת שמיעה תקופתית היא הליך המומלץ לכל אדם, בין אם ידוע לו על בעיה בשמיעה ובין אם לא. לרוב, לאחר גילוי תסמינים מסויימים המעידים על בעייה בשמיעה או על ירידה באיכות השמיעה, יבחר אדם לקבוע תור לרופא או לבדיקה במכון שמיעה. אז כיצד מתבצע הליך הבדיקה ואיך מפענחים את תוצאותיו?

צפו בראיון עם גלית וייס, קלינאית תקשורת באודיו מדיק, המסבירה על תהליך בדיקת השמיעה ותוצאות בדיקת השמיעה המתקבלות:

לפני הכל: מה עושים כשיש חשש ללקות שמיעה?

הסימנים ללקות כלשהי בשמיעה הם רבים וביניהם: שמיעת צפצופים, אי הבנה של מילים מסוימות, בקשות לחזור אחר הנאמר, שינוי באיכות הקולות הנשמעים, שינוי דרסטי ביכולת השמיעה בטווח זמן קצר ועוד. במידה וקיים חשש לירידה בשמיעה, חשוב מאוד לגשת מהר ככל הניתן לבדיקה אצל רופא אף אוזן וגרון ובמידת הצורך, לגשת לבדיקה מקיפה במכון שמיעה, לשם גילוי הבעיה כמה שיותר מוקדם. חשוב לזכור שלעיתים, מתגלות בעיות שעלולות לסכן את בריאותו של האדם (כמו קרע בעור התוף או דלקת). שנית, גילוי מוקדם של הבעיה יוכל לסייע בשיקום השמיעה, שייתכן ובמועד מאוחר יותר הוא פשוט כבר לא יתאפשר.

חשוב לדעת: לאדם בעל שמיעה תקינה, מומלץ ללכת להיבדק כל 5 שנים ולאדם בעל לקות קיימת, מומלץ ללכת להיבדק פעם בשנה (בשני המקרים, לאחר בידוק אצל רופא).

מהו הליך בדיקת השמיעה עצמו?

לאחר הפניה לרופא, לעיתים ניתנת הפניה או המלצה לבדיקה מקיפה במכון שמיעה, כאמור. במכון השמיעה קיימות קלינאיות תקשורת שעורכות בדיקות שונות כדי לאבחן את מאפייני יכולות השמיעה, האם הנבדק שומע באופן שווה בשתי האוזניים, האם הנבדק מסוגל להבחין בין מילים שונות ועוד. הבדיקה תמיד מתבצעת בחדר אטום לרעשים, אולם היא משתנה בין ילדים למבוגרים:

בדיקת ילדים: הבדיקה תלויה בגיל הילד וביכולותיו. במקרה שהילד צעיר מאוד, שתי קלינאיות תקשורת יערכו את הבדיקה בחדר אטום לרעשים ובעזרת משחקים ועזרים שונים, יוכלו לבצע הערכה של מאפייני יכולות השמיעה של הילד.

בדיקת מבוגרים: הבדיקה תיעשה על ידי קלינאית תקשורת שתבקש מהנבדק להרכיב אוזניות שדרכן מושמעים צלילים ומילים שונות, בעוצמות ובתדירויות משתנות בהתאם להתפתחות הבדיקה.

תוצאות בדיקת שמיעה

כיצד מתבצע פענוח תוצאות בדיקת שמיעה?

בסוף הבדיקה, יתבצע סיכום שלה שחלקו גרף עם שתי עקומות עם סימונים שונים המייצגות את יכולות השמיעה על-פני התדירויות השונות בכל אחת מן האוזניים – זוהי האודיוגרמה. בנוסף, יפורטו בסיכום הבדיקה ממצאים שונים באשר ליכולת פענוח וקליטת דיבור, ובמידת הצורך הערות שונות להמשך טיפול. לאחר בדיקת השמיעה, במידה ומתגלה ליקוי כלשהו או שאתם זקוקים לייעוץ נוסף, תוכלו להגיע אלינו לאודיו מדיק, כאן הצוות המקצועי יבחן בעיון את תוצאות הבדיקה ויתאים לכם פתרונות מותאמים אישית לצרכים שלכם, לפי תוצאותיה.

מאמרים מומלצים...

בדיקת שמיעה לתינוקות וילדים מי מוסמך לבצע בדיקות שמיעה? בדיקת BERA | בדיקת ברה

לשירותכם תמיד!

אנחנו מזמינים אתכם להשאיר פרטים ואחד
מנציגנו יחזור אליכם בזמן הקרוב

מצא מכון שמיעה
קרוב לביתך

לקטלוג
מכשירי שמיעה

  התקשר עכשיו
  צור קשר
יצירת
קשר

נשמח לעמוד לשירותך: